Ana sayfa » Aahhh Belinda filmi Müjde Ar
Klasik Türk Filmi

Aahhh Belinda filmi Müjde Ar

Aahhh Belinda filmi Reji: Atıf Yılmaz Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Müjde Ar, Macit Koper, Yılmaz Zafer, Füsun Demirel, Mehmet Akan, Levent Yılmaz, Fatoş Sezer.

Düşle gerçek arasında gidip gelen bir burjuva filmi gül­dürüsü. Woody Allen’in “Kahirinin Mor Gülü” adlı filmin­den yer yer esintiler taşımasına karşılık, Atıf Yılmaz, profes­yonel anlatımı içinde gelişen olaylan büyük bir başarıyla yerlileştirmiş. Yani iki farklı çevreyi karşı karşıya getirirken, tiyatro ve entel barlann dünyasıyla sıradan bir ailenin ya­şamını bizim toplumumuza özgü bir mizah anlayışı içinde veriyor.

Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oyna­dıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanı­madığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasın­da savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka me-muresi Naciye mi, hangisidir?

Aahhh Belinda filmi

Müjde Ar, her iki kişiliği de tek başına açık vermeyen bir oyunla sonuna dek götürüyor. 23. Antalya Film Şenliği‘nde (1986) “en iyi oyuncu” ödülü alma­sı da bu gerçeği kanıtlıyor. Ayrıca “birinci”liği kazanan fil­min yanısıra Atıf Yılmaz da “yönetmenlik” ödülü almıştı. Sonuç, tümüyle değişik tadlar içeren fantastik bir deneme (1979).

Aahhh Belinda filmi izleyin

Aahhh Belinda filmi

Aahhh Belinda filmi Müjde Ar

Yorum ekle

yazmak için tıklayın