Ana sayfa » Adı Vasfiye filmi Müjde Ar
Klasik Türk Filmi

Adı Vasfiye filmi Müjde Ar

Adı Vasfiye filmi

Adı Vasfiye filmi Reji: Atıf Yılmaz Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Müjde Ar, Aytaç Arman, Yılmaz Zafer, Macit Koper, Levent Yılmaz.

Necati Cumalı’nın beş öyküsünden oluşturulan bir “ka­dın filmi“. Atıf Yıimaz’ın “sosyal içerikli fantastik film” türü­nün ilk çalışması. Ve de daha sonraki yıllarda “Aahhh Be­linda” (1986), “Aşkım, Hayallerim ve Sen” (1987), “Arkada­şım Şeytan”la (1988) sürdürdüğü türün kuşkusuz en iyisi.

Filmin dört ödülü var: İstanbul Sinema Günleri’nde (1986) “en iyi film”, 23. Antalya Şenliği’nde (1986) “üçüncü” oldu. Atıf Yılmaz (yönetmen) ve Müjde Ar (oyuncu) ise kendi dal­larında ödüllendirildi. Dört erkeğin gözüyle birbirlerinden farklı ve çelişkili anlatılarla bir kadın dünyası sergileniyor.

Atıf Yılmaz’ın son dönem sinemasında en büyük fetişi olan Müjde Ar, erkekleri birbirine düşüren kasaba yosması Vasfiye’yi gerçekten büyük başanyla canlandırmış. Peşindeki er­kekler ise tam bir tipler galerisini oluşturuyor.

Örneğin, Vasfiye’ye çocukluğundan beri âşık bitirim Emin (Aytaç Arman), pısırık iğneci Rüstem (Macit Koper), çapkın doktor Fuat (Yıl­maz Zafer) ve taşralı uyanık kuyumcu Hamza (Levent Yıl­maz). Sıradan, sevecen insan tipleri ama, sımsıcak dünya­sıyla keyifle izlenen bir çalışma (1985).

Adı Vasfiye filmi

Adı Vasfiye filmi izleyin

https://www.youtube.com/watch?v=Wo6oobpqKW4
Adı Vasfiye filmi

Adı Vasfiye filmi Müjde Ar

Yorum ekle

yazmak için tıklayın