Ana sayfa » Ağıt filmi Yımaz Güney
Klasik Türk Filmi

Ağıt filmi Yımaz Güney

https://makalebox.blogspot.com/2019/09/ilk-sinemalar.html

Ağıt filmi Reji: Yılmaz Güney Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Yılmaz Güney, Hayati Hamzaoğlu, Selmin Hürmeriç, Bilal İnci.

Yılmaz Güney’in “Seyyit Han”la başlattığı (1968) “des­tansı gerçeklik” türünün yeni bir aşamasını oluşturan bir deneme. Venedik Film Şenliği’nde (1972) ön elemeyi kaza­nıp 10 film arasına girdi. 3. Adana Film Şenliği’nde (1971) “en iyi film” seçildi ve Yılmaz Güney oyuncu-yönetmen ola­rak 2 ödül, Gani Turanlı da bir “altın portakalla ödüllendi­rildi.

Göreme’nin doğal dekorlarından western filmlerine benzer biçimde doyumsuz sahneler çıkaran bu incelikli ça­lışma kaçakçılık üzerine kurulmuş. Ve türün en iyilerinden biri. Güney, saçlan eşek tıraşlı, yanık yüzlü ve suskun bir kaçakçı çetesi reisi Çobanoğlu rolüyle yine etkili bir oyun gösterisi sunuyor. Ne var ki sansür gereği kaçakçının değiş­meyen yazgısı ölümdür.

Ağıt filmi

Yörede Beyaz Donlular adıyla ün yapan Çobanoğlu’nun sonu da bu çizgide gerçekleşir. Yine de Sansür Kurulu, “Doktor hanımın Yılmaz Güney’in vücu­dundan kurşunu çıkarırken hep ağızdan söylenen türkü sahnesinin çıkarılması” koşulunu getirir. Oysa filmin en du­yarlı sahnelerinden biridir bu (1971).

Ağıt filmi izleyin

Ağıt filmi

Ağıt filmi Yımaz Güney

Yorum ekle

yazmak için tıklayın