Ana sayfa » Almanya Acı Vatan filmi 101
Klasik Türk Filmi

Almanya Acı Vatan filmi 101

“Almanya Acı Vatan filmi” Reji: Şerif Gören Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Rahmi Saltuk, Mine Tekgöz, Suavi Eren, Fikriye Korkmaz

Dış-göç olgusunu zaman zaman gündeme getiren Al­manya konulu filmler Türk sinemasınm vazgeçemediği bir tür olarak karşımıza çıkar. Ama genelde gerçek sorunları dışlayan, derinliksiz denemelerdir bunlar. Şerif Gören ise yurt dışındaki işçilerin yaşamı ve giderek yabancılaşmasını yüzeysellikten bir ölçüde kurtarmayı başarıyor.

Büyük bölü­mü Almanya’da ve gerçek fabrika mekânında, gerçek işçi­lerle çekilen “Almanya Acı Vatan“, derinliği açısından tü­rün en başarılısı. Başta “formalite evliliği” gibi klasik bir şablon üzerine oturtulan Güldane (Hülya Koyiğit) ile Mah­mut’un (Rahmi Saltuk) öyküsü, Almanya bölümlerinde daha gerçek bir bütünlüğe dönüşür.

Almanya Acı Vatan filmi

Köyüne izinli olarak gelen Güldane, Almanya düşleriyle yaşayan Mahmut’la para ve arazi karşılığında evlenir. Anlaşmalı bir karı-koca olarak Almanya’ya gittiklerinde gerçek işçi manzaralan görürüz. Otomasyon düzeni, makineleşen insanlar, namus anlayışları, birbirleriyle çatışan kültürler ve yabancılaşma… Ve so­nunda Güldane, insanları robotlaştıran teknolojiye karşı çı­kıp isyan eder. Hülya Koçyiğit işçi kızı rolünde yine duyarlı ve başarılı (1979).

Almanya Acı Vatan filmi izleyin

Almanya Acı Vatan filmi
Almanya Acı Vatan filmi

Almanya Acı Vatan filmi 101

Yorum ekle

yazmak için tıklayın