Ana sayfa » Anayurt Oteli filmi Macit Koper
Klasik Türk Filmi

Anayurt Oteli filmi Macit Koper

Anayurt Oteli filmi Reji: Ömer Kavur, Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Macit Koper, Serra Yılmaz, Şahika Tekand, Orhan Çağman, Kemal İnci, Cengiz Sezici, Songül Ülkü.

Bir Ömer Kavur sineması başyapıtı Anayurt Oteli filmi. Yurt dışından ve yurt içinden tam 7 ödülü var. Antalya’da (1987) en iyi film ve yönetmen, İstanbul Sinema Günleri‘nde (1987) en iyi film, Venedik’te (1987) Fıbrescı ödülü, Valencia’da (İspan­ya) üçüncülük, Nantes’de (Fransa) büyük ödül ve Macit Ko­per en iyi oyuncu. Yusuf Atılgon’ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla destekli çarpıa bir “iç dünya” filmi.

İstasyon yakınlarındaki babadan kalma on dört odalı, eski bir konaktan bozma otele gecikmeli Ankara treniyle gizemli bir kadın gelir. Otelin kâtibi ve sahibi Zebercet, bir gece ka­lıp giden meçhul kadını bekler durur. Dünyasına cinsel bir düş gibi giren kadını umutsuz bekleyişi Zebercet’i trajik bir sona doğru götürecektir.

Ömer Kavur Zebercetin şizofrenik yaşamını, ölümcül saplantıları içeren karmaşık dünyasını çarpıcı bir atmosferle görüntülerken Macit Koper de son dere­ce ustalıklı bir oyun sergiliyor. Başlarda görünüp ortadan kaybolan kadın rolündeki Şahika Tekand ise yalnızca düşler­de oynayarak filmin bütününe ilginç boyutlar kazandınyor.

Anayurt Oteli filmi
Şahika Tekand

Röntgencilik (Zebercet otel odasında sevişen çifti anahtar deliğinden izler, seslerini dinler), fetişizm (meçhul kadının kullandığı havlusuyla mastürbasyon yapar) ve sado-mazoşizm (temizlikçi kadını sevişirken yatağında boğar) gi­bi cinsel fantezileri bir araya getiren erotizm ağırhklı bir film aynca (1986).

Anayurt Oteli filmi izleyin

Anayurt Oteli filmi

Anayurt Oteli filmi Macit Koper

Yorum ekle

yazmak için tıklayın