Ana sayfa » Arabesk filmi Müjde Ar, Şener Şen
Klasik Türk Filmi

Arabesk filmi Müjde Ar, Şener Şen

arabesk filmi

“Arabesk filmi” Reji: Ertem Eğilmez Klasik Türk Filmleri

Oyuncular: Müjde Ar, Şener Şen, Uğur Yücel, Necati Bil­giç, Üstün Asutay.

“Benim hayatım arabesk. Senin de, onların da, herkesinki arabesk. Arabeski yapanı da, arabeskten kaçanı da, alayımız arabesk yaşıyoruz. Çünkü biz ne kadar kaçsak da arabesk içimizde” diyen Ertem Eğilmezin “vasiyet filmi”. Kla­sik Yeşilçam sinemasının klişeleşmiş büklerini, kalıplarını abartılı bir yaklaşım içinde gırgıra alan, kimi yerde sorgula­yan, bir başka deyişle “günah çıkartan bir melodram anto­lojisi”.

Hastalığı nedeniyle John Huston usta gibi bu son fil­mini tekerlekli sandalyede yöneten Eğilmez, öyküsünü yüz­lerce kez kullanılan bir şablon üçlemesiüzerine oturtmuş. Bir âşık çift ve onları ayırmak için aralanna giren bir kötü adam. Ağa kızı Müjde’yi babası, çocukluğundan beri birbir­lerini tanıdıklan yanaşma oğlu Şener’e vermez. Âşıklar ka­çarlar. Ama çocukluk arkadaşları Kaya her yerde peşlerin­dedir.

Arabesk filmi

Birbirlerine kavuşamayan âşıklar yıllar sonra yaşlandıklannda melekler gibi kanatlanıp el ele göklere uçarlar­ken yine karşılannda kıskanç kötü adam Kaya’yı bulacak­lardır. Türk sineması tarihinde, üstelik yerli film seyircisinin kendi ürünlerine sırt çevirdiği bir dönemde, soluk soluğa maç seyreder gibi izlenip bir milyarı aşan hasılatıyla rekor kıran popülist bir kara güldürüdenemesi.

26. Antalya Festivali’nde (1988) “jüri özil ödülü” alan Eğilmez’in yerli sine­mayı alaya alıp (kendini de dahil ettiği) seyirciyi sömüren­leri teşhir etmesi bazı meslektaşlannı rahatsız etmişti. Fil­min tüm oyunculan dört dörtlük bir oyun paslaşması için­de. Gazinocular kralı kabadayı Ekrem rolüyle, Baba daki Marlon Brando’yu taklit eden Uğur Yücel de özellikle anıl­maya değer. Sonuç olarak derinliği olmayıp, yalnızca kaba çizgilerle geliştirilse de geçmişteki Yeşilçam sinemasına bir ayna tutması açısından kendi içinde önemli bir çalışma (1988).

Arabesk filmi Klasik Türk Filmleri izleyin

Arabesk filmi

Arabesk filmi Müjde Ar, Şener Şen

Yorum ekle

yazmak için tıklayın