Ana sayfa » Asılacak kadın filmi Müjde Ar
Klasik Türk Filmi

Asılacak kadın filmi Müjde Ar

“Asılacak Kadın filmi” Reji: Başar Sabuncu

Oyuncular: Müjde Ar, Yalan Dümer, İsmet Ay, Haldun Ergüvenç, Güler ökten, Gülsen Tuncer.

Sabuncu’nun cinselliği sorgulayan, ahlaksızlığı yargıla­yan bir edebiyat uyarlaması. Pınar Kür‘ün romanından ak­tarılmış. Sansür Kurulu ahlaksızlığın sergilenmesine değil, yargılanmasına da karşıdır. Tümüyle reddedilen filmin ge­rekçesi: “Genel ahlak, örf ve âdetlerimize ve milli kültürü­müze uygun olmadığı”dır.

Danıştay Karan’yla gösterim izni alan film, çocuk yaştaki genç karısını gençlere peşkeş çekip onlan izleyen sapkın eğilimli bir kocayı anlatır. Önce hizmetçisi iken sonra kansı olan Melek bilinçsiz, yaşlı kocası ise ik­tidarsızdır.

Asılacak kadın filmi

Bu evlilik sırasında Hüsrev’in bilinçaltında gizle­diği tüm tutkulan ortaya akar. Ve Hüsrev (İsmet Ay) sonun­da, karısıyla seviştirdiği delikanlı tarafından öldüıülür. Me­lek rolündeki Müjde Ar, yaş itibarıyla oynadığı tipe biraz ters düşüyorsa da profesyonelce yaklaşımıyla işi kivimi asını biliyor.

Ama filmin asıl öne çıkan oyuncusu iktidarsız koca rolündeki İsmet Ay. Ürkütücü, rahatsız edici bir konu belki, ama müstehcenlik tuzağına düşmeden, Sabuncu’nun dik­katli çabalarıyla kurtarılmış önemli bir film (1986).

Asılacak kadın filmi izleyin

Asılacak kadın

Asılacak kadın filmi Müjde Ar

Yorum ekle

yazmak için tıklayın