Ana sayfa » Doğal taşlar renk ve ışık
Doğal taşlar

Doğal taşlar renk ve ışık

Değerli taşlar renk ve ışık
Değerli taşlar renk ve ışık

Doğal taşlar renk ve ışık, Pek çok şeffaf kristalin rengi, kristal büyürken üzerine yapışmış az miktardaki diğer mineraller tarafından belirlenir. Örneğin yakut ta safir de saf hali renksiz olan corundum’dan oluşmuştur. Birbirlerinden bu kadar farklı görünmelerinin altında yatan sebep yakutun chromium tarafından renklendirilmesidir. Corundumun diğer renkleri (sarı, yeşil, pembe ve morun yanında mavi) demir ve titanyumun farklı oranlarda birleşmeleriyle ortaya çıkar.

Pek çok mineral opaktır, yani ışık içlerinden geçmez, parlamaz (hematite turkuaz ve bazalt bunlara örnektir). Bir kısmı da sadece az bir ışığın içinden geçmesine izin verir yani yarısaydamdır (aytaşı, opal ve kaplan gözü bu kategoridedir). Bazı mineraller de her kategoriye uyan farklı özelliklerde bulunabilirler. Örneğin Quartz kaya kristali olan saf haliyle şeffafken carnelian olarak yarısaydam ve jasper olarak opaktır.

IŞIK KIRILMASI NEDİR? Doğal taşlar renk ve ışık

Işık şeffaf bir mineralin içinden geçerken eğilir veya kırılır. Bu özellik, yarıya kadar su dolu bir bardağa kalem konulmasıyla daha net görülebilir; kalemin suya girdiği noktadan kırık göründüğünü göreceksiniz. Elmas gibi bazı mineraller ışığı diğerlerinden daha çok kırar. Bu sadece yüksek değerli bir kırılma değil güçlü bir ışığı farklı dalga boylarında yayma yeteneğidir. Daha uzun dalga boyu (spektrumun kırmızı ucuna doğru olanlar) minerallerin içinden göreceli olarak daha küçük yansımayla geçerler.

Daha kısa dalga boylu renkler (spektrumun mavi/eflatun ucuna doğru olanlar) daha çok kırılırlar. Bu etki (yayılma olarak bilinir) ışığın bir prizmadaki  spektrumda gökkuşağı gibi dağılmasıyla oluşur. … pek çok mineral (kristal yapıları kübik olmayanları) çifte kırılma oluştururlar; bir noktadan giren ışık iki noktadan çıkar. Optik calcite buna iyi bir örnektir. Çifte kırılma kristalin farklı yönlerden farklı renklerde görülmesine sebep olur. Bu mineraller ışığı kristal kafesinin hangi yönünden aldığı, hangi yöne yönlendirdiğine göre farklı soğurur. Kunzite ve iolite bu türe iyi örneklerdir.

Değerli taşlar renk ve ışık
Değerli taşlar renk ve ışık

Başka pek çok farklı optik oyunlar tabiatın değişik kristal çeşitlerinde görülebilir. Spektrolite in yanar dönerliği, aytaşının parlaklığı, üzerlerini kaplayan ve gelen ışıktaki kırılmaları yansıtan ayna görevi gören  ince tabakalara bağlanır. Çok ince tabaka halindeki mica minerali de ayna görevi görür ve aventurine gibi taşlara parıltılı görüntüsünü verir. Bazı minerallerin (gül kuartzının bazı örnekleri gibi) kristal yapılarında mikroskopik kanallar vardır. Bu kanallar birbirlerini kusursuz açılarla keserler bu yüzden de ışığı özgün yıldız şekillerinde yansıtırlar.

Işık ışınlar ultra-ince bir filmden yansıtıldığında birbirlerini de keserler ve çok güzel nebolous gökkuşakları oluştururlar. Bu ışık (suyun üzerindeki yağ gibi) belkide en iyi opallerde görülür fakat kaya kristallerinin usulünce çatlamasıyla da çok daha büyük oranda büyüleyici görüntüler ortaya çıkar.

TERMİNOLOJİ

Asterizm: bir yıldızın ışınları gibi birbirini kesen parlayan ışıklar.

Chatoyancy: taş ışıkta döndürüldükçe değişik boyut ve renkte ortaya çıkan ışık ve karanlık şeritleri

Cleavage (Bölünme): bir mineralin güç uygulandığında, düz bir satıh olarak parçalanma eğilimi. Bu, kristalin içinde zayıf bağlar varsa gerçekleşir.

Cryptocrstalline: sadece bir değil sayısız küçük kristalin bir araya gelmesiyle oluşur.

Dichroism : kristale hangi açıdan baktığınıza bağlı olarak renk ve gölgelerin değişmesi.

Çifte kırılma: ışık iki ışın olarak kırılarak çifte görüntü oluşturur.

Çifte bitimli: tabii olarak her iki ucunda da farklı yüzler olan kristal.

Pyroelectricity: bir kristal ısıtıldığında ya da sürtüldüğünde ortaya çıkan statik elektrik örn. tozları çekecek kadar

Facet: taşın ustaca belli bir açıyla kesilmesiyle ışık kırılma özelliklerini en iyi etkiyle verdiği yüzey.

Inclusion (Ek): eklemlenmiş yabancı bir yapı; quartzdaki turmaline kristalleri ya da amberdeki moth gibi

Labradoressence : yarık yüzeylerden yansıyan ışık kırılmalarının rengarenk oyunu

Optical lens :  kırılan ışığın bir görüntüyü daha büyük, daha küçük, ters gösterecek kadar eğilmesi

Piezoelectricty: kristal, ani çarpma gibi bir sebeple yapı bozulduğunda ortaya çıkan statik elektrik.

Schiller: taş hareket ettirildikçe hareket eden iç yansımaların oluşturduğu ışıldayan parlaklık.

Varicoloured: değişik kirliliklerin (impurities) birarada olduğu bir yerde oluşan kristaller (değişik renklerin ortaya çıkması)

Pencere quartzı: kristalin kenarlarının tabii bir sivrilticiyle karşılaşmasıyla genellikle elmas ya da pastil şeklinde ortaya çıkan tabiatüstü yüzey şekilleri

EV İÇİN KRİSTALLER

Büyük ya da küçük, eski ya da modern, apartman ya da müstakil her ev kristaller tarafından dönüştürülebilir. Belirli durumlar için taşlar seçerek bir odada rahat bir ortamın farklı yönleri güçlendirilebilir. Bu bölümde evinizde taşların en yüksek faydayı sağlayacak şekilde yerleştirmeniz için gereken, kaya kristali salkımlarlının  karanlık bir koridoru nasıl aydınlattığını, oturma odanızın amberle nasıl sıcaklaştığını bilgi yer almaktadır.  Kristallerin feng sui ile kullanılarak ahengi nasıl geliştirdiğini, dekoratif fikirlere nasıl esin verdiğini keşfedin. Evinizde kristalin gücünü kullanmanın sayısız yolu vardır ve bu faydaları ortaya çıkartmak için bir uzman olmanıza gerek yoktur.

TAŞIN KÖKENLERİ

Binlerce yıldır insanoğlu mağaradan apartmanlara farklı ikamet yerlerini  ev olarak adlandırdı. Eski medenizyetlerdeki toplumlar, inanılmaz kalıntıları günümüzde de görülen taştan çok görkemli yapılar inşa ettiler. Ürdün’de yaşayan kayaya oyulmuş kızıl şehir Petra; peru’da kayıp İnca şehri machu picchu ve kamboçya’da ezeli gizem şehri 100 tapınaklı Angkor Wat var. Eski medenizyetlerin ve mimarinin bu muhteşem kalıntıları korku ve merakın esininden ayrı düşmemişlerdir. Ayrıca tarih öncesi göksel mimarinin mucizesi stonehenge ve mısır, yunan ve romanın klasik zaferleri var. Bu taş yapılara bir bakış atmak alışılmadık güçlü duyguları ortaya çıkartır.

Kendi evlerimizin yapıldığı maddeler de bizi etkiler; pek çok insan yerel taşlarla yapılmış bir klübe ile çelik ve çimentodan yapılmış bir binanın atmosferleri arasındaki farkı farkedebilir.

Duvarlarımızın yapısından penceremizdeki cama, herşeyi birbirine bağlayan metal çiviler ve vidalardan derinin altındaki sinirler gibi boyaların altında, duvarların içini sarmalayan borulara bir ev kaya ve metalin bir birleşimidir. Aslında o bir mücevher gibidir. Taşlar tabii ki değişir, basit taşlardan değil değerli taşlardan yapılmış- fakat muadiller karşılaştırmaya değer hatta fiyatlar dahi karşılaştırılmalıdır.

konutlar hava şartları ve dış dünyadan gelen tehditlere karşı korunmak için inşa ettiğimiz hücrelerken  evler daha kişiseldir ve kendi kişisel çevremizin lüks anlayışını, kişisel zevkimizi yansıtır. Ev tamamen kendimiz olduğumuz yerdir. Henüz pek çok insan hayallerindeki eve sahip olma ya da istediği dekorasyonu yapma şansı yok. Çoğu insan kiralık konutlarda yaşıyor ve kendi zevklerine göre dekorasyon yapma iznine sahip değiller.  Taşları kullanmanın en iyi yanlarından birisi evinizi geliştirmek için pahalı projelere veya mobilyalara servet harcamanızın gerekmemesi.

Doğal taşlar renk ve ışık