Ana sayfa » Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak
Doğal taşlar

Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

KRİSTALLERİ FENG SHUİ İLE KULLANMAK
KRİSTALLERİ FENG SHUİ İLE KULLANMAK

Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak, Geleneksel çin yaşam sanatı feng shuinin kalbinde akım vardır. Feng shui kelimesinin tam tercümesi de “rüzgar ve su”dur ki bunlar tam güce ulaştıklarında yıkıcı olabilirken yaz akşamı meltemleri gibi yumuşak ta olabilirler. Feng shui, başka bir gücün chi’nin bütün evrenin temelindeki hayat enerjisi- akımıyla çalışma sanatıdır.

CHİ’Yİ ANLAMAK, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Eski bilgeler Chi’nin yaşayan her bir canlının dirliğinden sorumlu olduğunu aktarırlar. Çok fazla olduğunda bir afete dönüşen rüzgar, çok az olduğunda büyümenizi durduracak, sizi hasta edecek su gibidir. Ancak uygun miktardaki chi sağlık ve mutluluk getirir. geçmişte eski bilgelerin kanallık ederek faydalarını insanlığa sunmak istedikleri, bugün onların doğu bilimlerinin ve filozofilerinin  batı dünyasını egemenliği altına aldığı ve pek çok öğretinin akla yakın olduğu bilgidir

YİN VE YANGI DENGELEMEK

Chi’nin akması için bu akımın oluşmasına imkan verecek bir boşluk olmalı –boş ve dolu yerler- bu uçlar, yin ve yang olarak adlandırılırlar, chi aktıkça sürekli birbirlerine karışırlar ve varlıklarının toplamı evrenin sonsuz gizemidir.

Etrafımızdaki herşeyin Yin ve yang’ının niteliklerinin tanımlanmasıyla chi’nin akımını yöneten güçleri anlamaya başlarız. Sonra, eğer bunların herhangi birisinin çok fazla ise diğerinden daha fazla katarak onun etkisini kısabiliriz. Eğer bir yerde çok fazla yin varsa onu yang ile dengeleriz, vb. aşağıdaki tabloya bakınca dengelemek için hangi kristali nasıl kullanacağımızı görürsünüz. Örneğin eğer bir oda boş, soğuk ve karanlık görünüyorsa –hepsi yin’e atfedilen özellikler- ona parlak, köşeli, beyaz cevherlerle biraz yang katın.

“BA GUA” KRİSTALİNİ KULLANMAK

“ba gua” kristali feng shui’de evinizin farklı bölgelerinin hesaplandığı ba gua’nın modern uygulamasıdır. Eğer evinizdeki odalar kartta tavsiye edilen kullanımlarla tam olarak örtüşmüyorsa onu evinizin bir planının üzerine serin ve hangi taşın hangi bölgede en fazla yararı sağlayacağını görün. 

KRİSTALLERİ FENG SHUİ İLE KULLANMAK
KRİSTALLERİ FENG SHUİ İLE KULLANMAK

Mesela kuzeydoğu duvarınıza, o yöndeki ayna ya da fotoğraf çerçevesine fbir parça hematite asarsanız eğitimi teşvik edersiniz; veya bir ilişkiyi canlandırmak için güney batı yönünde bir parça malachite veya kantaşı bulundurun. Evinizde uyumlu taşların bulunması chi akımına rezonans yaratmanıza ve ba gua’da temsil edilen hayatın yönlerini canlandırmaya yardım eder.

KUZEY: Kariyer, tatil, ilerleme,  carnelian, garnet, ruby

KUZEY BATI:   yeni başlangıçlar, yardımcı insanlar, yolculuk, kaya kristali sopası, cluster veya double terminator

BATI:    yaratıcı enerji, bereket, zevk, inci, beyaz opal, aytaşı

GÜNEYBATI: evlilik, ilişkiler, mutluluk, huzur, malachite, kantaşı, zümrüt

GÜNEY: şan, popülarite, nam, kaplan gözü, topaz, elmas

GÜNEYDOĞU: refah ve servet, tutkular, lapis lazuli, turkuaz, safir

DOĞU: aile, çocuklar, sağlık, lepidolite, siyah opal, kartanesi obsidan, banded florite

KUZEYDOĞU: bilgelik, ilim, nurlanma, hematite, siyah oniks, dumanlı kuratz.

BAHÇE GİRİŞİ

Konutunuzun girişinin temel işlevi sizin ve ailenizin yuvanıza geldiğiniz hissini size vermesi, arkadaş ve akrabalarınıza sıcak bir hoşgeldin, komşularınıza zevkli bir görünüm ve yabancılara bir engel ve caydırıcı güç olmasıdır. Eşiğinzden girenler üzerinde kristallerin çok farklı etkileri olabilir. (bir giriş bahçeniz varsa s46-47)

EVİNİZİ BİR GÖZCÜYLE KORUMAK

Gözcüler, evinizin girişine yakın, iki tarafa da asabileceğiniz bir çift taştır. İngiliz bronz devrinden kalma büyük taş anıtları temsilen bu taşlar tabiattaki zıtlıkları, karanlık ve aydınlık, kış ve yaz, kadın ve erkek, bilinen ve bilinmeyen, yin ve yangı temsil eder.

Gözcülerin arasından geçtiğinizde ortalarındaki denge noktasından geçersiniz ve hayatın uyum enerjilerinin odağında olursunuz. İki kutbun etkilerini istikrarlı hale getirmek, zihinsel dengeyi geliştirmek ve bizi anlatılmayan maceraların, yargıların, ayartmaların beklediği dış dünyaya yolculuğumuzdaki boyutları kavrayışımızın etkilerine istikrar verir ve döndüğünüzde, günün stresini dengeler ve kapının dışında bırakır.

Gözlemciler sizin konutunuzu korumakta çok önemli role sahip çok güçlü koruyuculardır. Sizi sakinleştiren etkilerinin yanında istenmeyen misafirler için müthiş baskı oluşturur. Örneğin kapıdan satış yapan satıcılarını kapıdan döndürür veya davetsiz misafirlere bir engel oluşturur.

Onların tılsımlı enerjilerini kuvvetlendirmek için koyu gözcünün altına tercihen küre şeklinde obsidan gibi siyah bir taştan küçük bir çakıltaşı veya açık renkli gözcünün hemen altına beyaz bir taştan (mermer gibi) küçük bir küre asın.

Bütçenizin ve bahçenizin büyüklüğüne göre gözcüler, birbirleriyle orantılı olmak şartıyla bir yumruk boyutunda olabileceği gibi insan boyutunda da olabilir. Kuzeye bakan, feminen gözcü alçak, yuvarlak ve geniş olmalı. Koyu renkli bir taş en iyisidir fakat limestone gibi çökelti bir taş ta iş görür.  Aksine, erkeksi, göneye bakan gözcü yüksek, uzun ve köşeli olmalı. Açık renkli bir taş iyi gider, granit gibi volkanik bir taş tercih edilebilir. (eğer girişiniz direk güneye veya kuzeye bakıyorsa kuzey gözcüsünü batıya, güney gözcüsünü doğuya yerleştirin)

Gözcüler bahçenize çok farklı şekillerde yerleştirilebilirler. Çatlaklarda yosun yetişmesine izin verilmelidir böylece oralara yerleşecek toprak özellikle feminen gözlemciye güç verecektir. Eğer etraflarında çiçek yetiştirmek istiyorsanız koyu gözcünün etrafında koyu renkli, mor, lacivert, koyu yeşil çiçekler, açık renkli gözcünün etrafında da kırmızı, turuncu, sarı, beyaz çiçekler yetiştirin. Bu, onların gücünü arttıracaktır.

GİRİŞ KAPISI, ANTRE VE MERDİVENLER

Evinizin gerçek girişi herkesin sık sık kullandığı, sizin, arkadaşlarınızın, geleneksel olarak şansınızın içeri kabul edildiği kapıdır. Sıcak, güneye bakan girişler, sıcağın bunaltıcı etkisini dengeleyecek hava ya da sudan esintiler taşıyan elementlerin dokunuşuyla güçlenecektir. Kuzeye bakan girişler de soğuk bölgelere biraz ışık, sıcaklık getirecek ateş enerjili elementlere ihtiyaç duyarlar. Büyük bir kristal veya cevher salkımı antrede unutulmaz bir ilk etki oluşturacaktır.

Eğer kapıdan satış yapanların saldırgan satış tekniklerinden kurtulamıyorsanız ön kapınızda bir ejderha gözü bulundurun. Bu davetsiz misafirleri uzakta tutacak tılsımlı bir güce sahiptir.

Eğer ana giriş kapısı direk bi rodaya açılıyorsa küçük bir antre oluşturmak için bir çeşit seperatöre ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu, akıntının ortasındaki bir kaya gibi, chi’nin direk odaya akışını önler ve onun devinimini güçlendirir. Bir kitap rafı kullanmak, kristaller, mumlar ve bitkileri yerleştirmek için belki de en uygun yöntemdir.

Feng shui prensipleri ön kapının arka kapıyla birbirlerine direk bakmaması gerektiğini söyler çünkü bir kapıdan giren chi evinizin temel bölgelerinde hiçbir devinim yapmadan direk öbür kapıdan çıkar.

Ana giriş kapısı merdivenlerle de karşılıklı olmamalı çünkü bu durumda üst kattaki chi merdivenlerden aşağı akıp kolaylıkla dışarı çıkabilecektir. Bu sorunu çözmenin bir yolu tam tavanın duvara kesiştiği yere bir cevher topu ya da rüzgar çanı (veya ikisinin birleşimi)asmaktır. Spiral bir model en kullanışlısıdır; chi’nin tabii döngüsünü kuvvetlendirir, uçuşan çizgiler evin heryerini kaplar.

Çok yüzlü kristal cam burda kullanışlıdır ve girişte veya merdivenlerde, gökkuşakları saçarak koridor boyunca içaçıcı bir görüntü oluşturur.

MERDİVENLER

Merdivenler genellikle oldukça karanlık ve yasak yerler gibi görünür. Ev kazalarının odak noktası da olabilirler bu yüzden buraların düzenli, temiz tutulup ışık gölge oyunlarıyla renklendirilmeliler. Küçük kaya kristal değnekler veya çok yüzlü taşlardan yapılma pencere süsleri pencerelere asılabilir ya da pencere pervazlarına küçük kaya kristali salkımları asabilirsiniz. Eğer pencereniz yoksa karanlık köşeleri ışıklandırmak için aynalardan yararlanabilir ve aynanın önüne ışığı yansıtıp çoğaltmak için ışıltılı bir cevher asabilirsiniz.

KORİDOR

Koridorlar evinizin ana arteridir ve genellikle orada fazla oyalanmadığınız için gözardı edilen yerlerdir.

Ne var ki gerçek gezginlerin hakkını vereceği üzere seyahat, varılacak yer kadar önemlidir. o zaman neden bu çıplak duvarları sergi alanı ya da kitap rafı olarak kullanmıyoruz? Buralar, özellikle kırılgan sülfür veya cinnabar gibi çok güzel ancak zehirli olduğu için fazla dokunulmaması gereken değişik renklerde ve şekillerdeki kristal ve cevherleri sergilemek için bulunmaz yerlerdir.

OTURMA ODASI

Salon ya da oturma odası genellikle misafirlerimizi ağırladığımız ve ailece boş zamanlarımızı geçirdiğimiz mekanlardır. Genellikle aynı anda değişik aktivitelerin bir arada yaşandığı bu mekanlar kalabalık, sesli yerler olarak oturma odaları geleneksel olarak hava elementiyle bağlantılanırlar ve genellikle televizyon, müzik seti, video gibi elektronik aletlerle doludurlar.

Odanın mümkün olduğunca aydınlık ve ferah tutulmalı, eşyaların, orta alanı boş bırakacak şekilde duvarlara yaslanmalıdır.  Bu, chi’nin serbest dolaşımını destekler ve ziyaretçilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlar çünkü bu oturum, birilerinin arkadan sessizce yaklaşmasını önler.

Genellikle soğuk mavi veya yeşil renkler güneye bakan sıcak odalar için tavsiye edilirken kuzeye bakan soğuk odalarda sıcak kırmızı-sarı renkler seçilebilir. Tabii ki bazı istisnai durumlar vardır. Güney yönünde ancak bir tepeye ya da büyük bir binaya bakan odalar da ne kadar güneş ışığı alırsa alsın soğukluk hissi verebilir. Hatta engel, yeterince chi’nin girişine engel dahi olabilir. Böyle durumlarda topaz, sarı amber veya kaplan gözü gibi sıcak renkleri ateşli taşlar sıcaklığı taşımak için yararlı olabiilr. Mumların titrek ışıkları da harikalar yaratır.

Bu toplumsal alan için taş seçerken muhakkak hava için arketip halindeki cevher kaya kristali seçin ve taşı (tecihen küre şeklindeki) içinden güneşışığının geçebileceği bir yere bırakın. Büyük örnekler cesaret kıracak kadar pahalı olabilirler ancal boyut mesele değildir. İçerisinde kusurlar bulunan yanardöner gökkuşakları oluşturan küçük bir küre iletişimin akımını kuvvetlendirmede büyük, kusursuz bir taştan daha etkindir.

Oturma odaları için kapıya veya pencereye asılan tespih tanesi büyüklüğünde kristallerden yapılmış perdelerdir. Saf, açık mor veya altın renkli cevherler en iyisidir ancak etrafta çocuğun bulunmamasına ya da çocukların asılamayacağı yüksekliklere sağlam asılmalarına dikkat edin.

Kaya kristali, amethyst ya da citrine gibi kristal tanelerinden çok miktarda alarak perdeyi kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak, çok sayıdaki çok küçük kristaller dahi oldukça ağır olabilirler. Bu yüzden eğer böyle bir niyetiniz varsa bulabileceğiniz en sağlam ipi edinin. Bu sicimler sağlam bir ahşap ya da metal çubuğa sabitlenmesi hatta kapı ya da pencerenin pervazına güçlü desteklerle sabitlenmesi daha iyi olur.

Sicimleri gevşek bağlayarak perdenin chi akımına bir engel oluşturmamasına dikkat edin. Unutmayın ki perde, evinizin kalitesini arttırmak için oraya asılı, hava akımını önlemek için değil.

MİNYATÜR PEYZAJ HAZIRLIĞI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Büyüklüğü size bağlı kalmak şartıyla hazırlayacağınız peyzaj, partinizin ya da şömineniz için gözalıcı bir dekorasyon olacaktır. Feng shui prensiplerine göre yin’in sembolize ettiği göl ve yangın sembolize ettiği dağlar her türlü sosyal toplantıda uyumlu bir atmosferin doğmasına yardımcı olur. Bir kavanoz suyun içine yerleştirilmiş cilalanmış bir süt quartzı (milky quartz stones) veya ay taşıyla sürekli bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Büyük, yuvarlak bir tabağı tepeleme kumla doldurun. Bir kaba yarısına kadar su doldurup kum dolu tabağın içine yerleştirin. Suyun olduğu kabı dolduracak kadar kırmızı taş yerleştirin (alev opali kullanmayın çünkü suyu emip çatlayabilir) kumun yüzeyini düzeltin ve suyun ters istikametine siyah bir çakıltaşı yerleştirin. Su dolu kabı güneye, dağı kuzeye doğru çevirin. Beyaz bir taşı batıya, dağdan çok göle yakın bir noktaya koyun. Mavi bir taşı doğuya, sudan çok dağa yakın bir noktaya yerleştirin. Son olarak, ya kumun üzerine çizgiler çizin ya da küçük, parlayan taşlar serpiştirin.

MUTFAK, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Mutfak genellikle evin kalbi olarak değerlendirilir ve huzuru hissettirmelidir. Mutfaklar genellikle evin en soğuk bölümlerine inşa edildikleri ve bazen soğukluk hissi verdikleri halde yiyecekler hazırlanırken ve pişirilirken çok sıcak olabilirler. Ilımlı ve rahat, sıcak bir atmosfer oluşturmak için çerçevenin kenarına cilalanmış bir gül pembesi opak rhodochrosite yerleştirin. Pembe mineraller fiziki aşka ve şevkate isnad ederler ve ailenin yiyeceklerine gösterilen ihtimamı somutlaştırırlar.

Yang etkisini dengelemek için kırmızıdan ziyade yeşil bir kantaşını rhodochrosite’in yanına koyun. Yeşil taşlar  anne sevgisini sembolize ederler ve bize pek çok ev kazasının gerçekleştiği mutfakta özel bir ihtimam göstermemiz gerektiğini hatırlatırlar.

Diğer bir seçenek te bir parça karpuz tourmaline’ini cama gün ışığı içinden geçecek şekilde asmaktır. Bu yarısaydam cevher yin ve yangı bir tek bütünde birleştiren yeşil ve pembe renkleri içinde barındırır ve bu ailedeki birliğin gelişmesine yardımcı olur.

Aslında en iyisi mutfakta kristal kullanmamaktır çünkü havadaki yağ zerrecikleri kristallere kolaylıkla yapışıp onları donuklaştırabilir ve kristalleri temizlemek te oldukça zordur.  Günlük sıkıcı işlerinizden biraz olsun sıyrılmak için bir rafa ya da gözhizanızda bir yere kaplan gözü gibi yanardöner bir mineral koyarsanız angaryalarınızı yerine getirirken biraz olsun kafanızı dağıtabilirsinir.

TUZUN GÜCÜ, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Hemen hemen her mutfakta bulunan bir mineraldir tuz. Jeologların kaya tuzu olarak adlandırdıkları bu minerallerin bazı zerreleri kübik kristalize yapılarını korurlar.

Tuz antik zamanlardan beri ticareti yapılan bir maddedir ve kaya tuzu genellikle tarih öncesi zamanlarda buharlaşmış denizlerin veya tuzlu sulu içgöllerin bulunduğu bölgelerden çıkartılır. (deniz suyunda yaklaşık %2,7 eriyik tuz bulunur) Bu rezervler hala kullanılmaktadır ve tuz çıkarılan bölgelerin isimleri bütün dünyada tuza gönderme yapar. Örneğin salzburg, roma devrinin çok önemli bir tuzlasıdır.

Tuzcu soyadlı insanların ataları muhtemelen o dönemlerde tuzla ilgili bir iş yapmışlardır çünkü o zamanlar çok miktarda tuz gıdayı korumak için kullanılıyordu. İngilizcede maaş anlamına gelen “salary” kelimesi de latincede tuz anlamına gelen “sal” kelimesinden gelmektedir ve romalı lejyonerlere verilen yiyecekleri saklamaları için tuz almaları için ödenen paradan kaynaklanır.

Bu yenilebilir mineral saflığın, temizliğin, insani değerlerin ve tabii ki bütün hayatın kaynağı denizin sembolüdür. Mutfakta herhangi bir kristal kullanmasanız da tuzu hayatı hatırlatması için görünebilir biryere koyun.

YEMEK ODASI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Genellikle mutfaklar evin yemek pişirilen ve yenilen bölümleridir. Bu aslında pek te uygun birşey değildir çünkü mutfak ateş elementinin sembolüyken yemek yenilen bölümde daha çok toprak elementine ait unsurlar bulunmalıdır. Ne var ki masayı mutfağın ortasından ziyade bir köşeye yerleştirmek gibi çözümlerle bu iki element arasında bir uyum yakalanabilir. Bu, chi’nin akışının önündeki engeller kaldıracak ve insanların (arkalarını duvara verdiklerinde) kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Bu sindirime yardımcı olur ve neşeli muhabbetleri geliştirir.

Ortamı yumuşatmak ve doğru atmosferi oluşturmak için çanak çömlek ve cam kullanılabilir. Somut, topraktan, kilden çanak çömlekler bir arkadaşınızla içten bir sohbet ortamı oluşturmanız için mükemmel yardımcılarıdır çünkü ilişkilerdeki sağlamlığı güçlendirir. Daha havai, yüzeysel ilişkilerde ikramın cam, bambu ya da hasır eşyalarda yapılması uygun olabilir. Kaya kristalinden bir salkım veya eğer eviniz ve bütçeniz uygunsa yemek masasının üzerine asılmış kristal bir avize chi’nin akımına yardımcı olur ve muhabbetin canlanmasını sağlar.

ROMANTİK BİR AKŞAM YEMEĞİ

Romantik bir yemek için ateş kırmızısı ve yeşil ya da turkuaz gibi zıt renklerde iki mumu yerleştireceğiniz cam ya da kristal şamdanlar seçebilirsiniz. Şamdanları birbiriniz arasında bir kapı oluşturacak şekilde yerleştirin. Kırmızı mumun içinde olduğu şamdanın yanına yeşil ve mavi renklerden oluşan taşlar; chrysocolla, turquoise, aventurine, vb, yerleştirin. Diğer şamdanın etrafına da sıcak renkli taşlar; gül quartzı, kırmızı amber, citrine yığın. Mumların arasına, kadına daha yakın bir bölgeye kaya kristalinden bir çubuk veya küçük bir yeşimtaşı piramidi yerleştirin (korunma ve bilgi edinmeyi sembolize eder). Erkeğin tarafında kaya kristalinden veya yeşim taşından bir küre  (sonsuzluk ve sınırsız gücü temsil eder) yerleştirin. Kaya kristali iletişimi temsil ederken yeşim aşkı temsil eder ve her ikisi de burda gereklidir.

Bu düzenlemenin pek çok getirisi olacaktır. Önce, taşlar ortamın duygu dolu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca taşlar samimiyet deposu olarak çalışacak ve muhtemel gerilimleri yumuşatacaktır. Fakat en önemlisi, sözel ve bedensel iletişimi güçlendirecektir.

ARKADAŞLARINIZLA SAMİMİ BİR ÖĞLEN YEMEĞİ

Böyle bir yemekten beklenen samimi bir ortam, sıcak bir muhabbet, kahkaha ve eğlencedir.

En iyisi, diğer tabakların arasına yerleştirilmiş yayvan bir tepsi ya da büyükçe bir tabağa dolduracağınız büyükçe taşlardır. Bu hem konuşmayı besleyecek hem de gıdanın sadece yenilen şeylerden oluşmadığını, ruhun gıdalarının da hayatın oldukça önemli bir bölümü olduğunu gösterecektir.  Sağlam, kırılgan olmayan taşlar seçin ki arkadaşlarınız onlara dokunurken zarar vermesinler. Ejderha yumurtaları, büyük kaya kristalleri, demir küreleri seçebilirsiniz.

İŞ YEMEĞİ, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Dikkat çekici bir kristal parçası yemeğinizin başarılı ve yumuşak geçmesine yardımcı olacaktır.

Feng shui prensiplerinin bir çoğu, finansal başarı için içinde sarı ve altın renkli taşlar bulunan bir kavanozdaki altınbalığını (goldfish) masanın ortasına yerleştirmenin (tek sayıların özellikle şans getirdiğini unutmayın)  işe yarayacağını söyler. Kaplan gözü güven ve yücegönüllülüğü, citrine belagat, rutilated  quartz, modern dünyayla bağınızı sağlamlaştırır. Fazladan şans için kabın içinde 3 veya 5 altın mum yakın.

YATAK ODASI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Genellikle hayatımızın 1/3’ünü uyuyarak geçirdiğimiz yatakodalarımız hatırısayılır bir dikkati hakeder. Bu odanın dört temel amacı vardır: burası aşkın, cinsel birlikteliğin ve tutkunun; kendimizi yeniden yüklediğimiz uykunun; ertesi günü ve geleceği yarı bilinçsiz zihnimizde oluşturduğumuz rüyalarımızın ve ağır bir gece uykusunun ardından uyandığımız odadır.

Feng shui prensiplerine göre yatakodalarında mümkün olduğunca az köşe bulunmalı ve mümkünse yatak kapının ters çaprazında olmalıdır. Mümkünse yatak kuzey-güney aksına yerleştirilmeli yani yatağın başı kuzey duvarına yerleştirilmeli. Köşeleri etkisiz hale getirmek için o köşeye basmanızı engelleyecek köşeye canlı bir bitki ya da büyük bir taş yerleştirin.

Yatakla kapı arasına yerleştirilecek bir perde, paravan hatta bir sandık chi akımını güçlendirecektir. Unutmayın ki yatak ucunuz asla kapıyla karşı karşıya olmamalı.  Bu alana da bitkiler ve faydalı taşlar için uygun bir yerdir. Rahat bir uyku için kapının hemen içine ya da yatağınızın başucuna kristal bir salkım asmanız iyi olur.

ORTAM OLUŞTURMAK, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Kristaller pek çok değişik ortam oluşturmanıza yardımcı olurler ve siz yaratmak istediğiniz havayı seçerek kristalleri kullanabilirsiniz.

Yatakodası mahremiyetin odağıdır. Burdan hareketle mor, kırmızı ve siyah gölgeli yüzeyi yanar döner koyu opaklar kullanışlı olabilir. Charoite, srdonyx, şahin gözü, lapis lazuli ve kaplan demiri tercih edilebilir. Heykelcik ve yontular da burada kullanılabilir.

Bunlar kaplan gözü, yeşim taşı veya ametistten yontulmuş ejderyalar veya cevherin içine oyulmuş hayvan figürleri de uygun olabilir. Küreler, yumurta şekilleri doğurganlık ve dişiliği temsil ettiklerinden iyidirler. Bunları dengeleyecek kristal bir çubukla birlikte dengelenirler. Bazı insanlar yılanlardan korktukları halde süslü bir kobradan etkilenirlerken bazıları ejder gözünden bir domuzcuğu lüks ve eğlencenin simgesi olarak görürler.

RÜYA ZAMANI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Kesintisiz bir uykuya yardımcı olan bazı taşlar vardır. Örneğin rüyalarınızı hatırlamak için uyurken yakınınızda çifte kesilmiş (double terminated) kaya kristali bulundurun. Derin, şifa veren bir uyku için yastığınızın altına cilalanmış bir parça hematite koyun. Kabuslarınızdan kurtulmak için yatağınızın yanına, dokunabileceğiniz bir uzaklığa bir parça yosun agatı veya tektite yerleştirin. Taşın sağlamlığı, güven veren dokunuşu bölünen uykunuzu güçlendirecektir.

Eğer uykusuzluk gibi bir probleminiz varsa küçük bir yeşil aventurine küresine gözlerinizi dikin. Onun yumuşak, naif, parıldayan renklerinin ve yumuşak eğiminin sizi uyutmasına izin verin. Son olarak eğer sizi uyandıracak bir alarm arıyorsanız saatinizin yanına bir parça parlak, sarı amber koyun. Yataktan kalkmadan önce güneşışığına benzeyen somut birşeye dokunmak günün kalanını güzel geçirmenizi sağlayacaktır.

ÇOCUK ODALARI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Çocuk odaları uyku için olduğu kadar oyun içindir de. Bu odaların gün içinde mümkün olduğunca çok ışık alması gerekir. Pencereye asılacak kristal salkım odanın en karanlık köşelerine dahi gökkuşağının renklerini getirir ve her yaştaki çocuk için eğlence ve neşe sağlar.

Çocuklar geniş yerlerde oynamaktan hoşlanırlar. Oynadıkları yer mümkün olduğunca çocukların her türlü duyusuna hitab etmelidir. Basit feng shui ilkelerine göre parıldayan kristal salkımları ve cıngıldayan rüzgar çanları chi’nin akımını güçlendirecek ve dikkat çekici olacaktır.

ÇOCUKLARA TAŞLARI TANITMAK, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Çocuklar için taş satınalırken cilalanmamış, saflığı bozulmamış modeller tercih edilmeli çünkü bunlar küçüklerin kristallerin nerden geldiklerini anlamalarını, değerlendirmelerini ve tabiattaki durumlarını kavramalarını sağlar.

Çocuklar daima yeni ve ilginç şeyleri araştırırlar. Kristaller ve diğer mineraller çeşitlilik, tabii güzellik sağlar ve eğitici oldukları kadar sonsuz eğlence verirler. Çocukların ilgisini çekmek ve taşların kullanımını anlamalarını sağlamak için taş alışverişi yaparken onları da yanınızda götürün ve kendileri için cevher almalarını teşvik edin. Tercihlerine saygı gösterin  özellikle bir renk ya da şekle meyillerini farkederseniz farklı renk ve şekillerden siz –kendiniz için- çocuğunuzla paylaşmak ya da ödünç vermek üzere alın. Çocuğunuzun cevherlerini, taşlarını saklayacağı sihirli bir yer oluşturun; bu basit bir kavanoz olabileceği gibi sihirli bir sandık ta olabilir.

Taşlara isim verin, onlar hakkında hikayeler uydurun ve tarihçelerini, nerden çıkarıldıklarını öğrenmeye çalışın. Başka bir deyişle çocukların dünyasını geliştirmek için eğlenceyle gerçeği harmanlayın. Park, bahçe, plaj, vb’den taş toplamalarını teşvik edin. Taşları birlikte yıkayın, inceleyin. Böylece ayaklarının altındaki dünyayı öğreneceklerdir.

Kristal salkımları, farklı boy, şekil ve renkte kristalleri içerdiklerinden çocuklar için ilgi çekici olabilirler. Bu farkı boy, şekil ve renkteki kristallerin aslında aynı mineral olduğunu, aynı kaynaktan geldiklerini öğrenmek çocukların ilgisini çekecektir. Bu basit ders hayatın çeşitliliği üzerine unutulmaz bir bilgi olacaktır.

TAŞLAR VE GÜVENLİK, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Çok küçük çocukların ve bebeklerin etrafında taş bulundururken güvenliklerine dikkat etmek hayati önem taşır çünkü quartz gibi pek çok kristaller kırılgan ve naiftir. Bunlar yere düştüklerinde kolaylıkla kırılıp etrafa dağılabilir. Başka bir muhtemel tehlike de küçük renkli taşların şekerle karıştırılıp yutulması, boğaza kaçmasıdır. Ancak hassas ve dikkatli bir gözetimle  bu taşların güzelliği çocuklar için paylaşılacak bir hediye olacaktır.

ÇOCUKLUĞUN RENKLERİ, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Hiç kız çocukları pembe, kırmızı gibi sıcak renklerle giydirilirken erkek çocukları neden mavi gibi soğuk renkler giyerler? Feng shui ilkeleri uyarınca tabiatın dişil tarafı yin –veya soğuk, karanlık, itaatkar ve yenlikçi- mavi renkle simgelenir. Tabiatın erkek tarafı yang –sıcak, parlak, baskın ve aktif- ise kırmızı renkte ifadesini bulur.

Çok fazla yin ya da yang içerirseniz diğerinin etkisini kaybedebilirsiniz. Kızlardaki yin etkisini dengelemek için odasını yang pembe ve kırmızısıyla, erkeklerdeki tabii yangı da soğuk renklerle dengeleyin. Bu çocuğunuzun zevkine uymayabilir ancak birşekilde uzlaşabilirsiniz. Pembe ya da kırmızı yerine sıcak mor ya da turuncu renkleri kullanabilir, amber, ametist veya carnelian bulundurabilirsiniz.

BANYO, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Huzur, meditasyon, eğlence ve şımarma yeri olarak banyo binlerce yıldır ruhsal gelişim, fiziki şifa ve dünya meşgalelerinden uzaklaşma yeri olarak kullanılan spa geleneğinin uzantısıdır.

Günümüzde daha basit ve işlevsel olan banyolar ya çok sıcak ve buharlı ya da soğuk ve nemlidirler. Banyoları daha rahat hale getirmek için renk skalasından cesur renkleri seçmekten çekinmeyin, yumuşacık, parlak renkli havlular, açık raflarda kristaller, bitkiler ve banyo yağları bulundurun. Şeffaf, yarı saydam, köşeli büyük kristaller banyolar için en iyisidir çünkü buhardan matlaşmazlar. Banyo tuzlarını da ihmal etmeyin çünkü onların da içinde kristalize tuz mineralleri varır. küçük cevherleri Şişelere koyabilir veya kaya kristali çubuklarını duş perdesine asabilirsiniz. Duvara kristal şamdan aplikleri yerleştirebilirsiniz. Mum ateşi çok fazla su içeren bu bölüme ateş elementini getirecektir.

Banyoda gerçek ponza taşı bulundurun. Bu hem sertleşmiş cildinize iyi gelir hem de size bütün yararlı taşların parlak, kristalize, gözalıcı olmadığını hatırlatır. Kili de cildinizi canlandırmak için kullanabilirsiniz.

Banyoya en sevdiğiniz şifalı taşınızla girin ve yanınıza, elinizin altında duracak bazı masaj taşlarını bulundurun. En iyi masaj taşları büyük, yumuşak, yuvarlak, köşesiz taşlardır. Bunları vücudunuzda kolaylıkla gezdirebilirsiniz.

Banyo yapmak hissi ve eğlenceli bir iştir, banyo suyuna katacağınız bir avuç banyo tuzu erirken baloncuklar çıkartarak ve erirken banyo suyunun rengini değiştirerek banyoyu çocuklar için eğlence  haline getirecektir.

Güzel koulu banyo aromaları banyonuzu taze, çiçekli, egzotik veya mevyalı koutacaktır. Eğer stresli ve yorgun hissediyorsanız kendinizi banyo suyunuza biraz kristal esansı atın ve banyonun günün stresini alı götürürken vücudunuzu temizlemesine izin verin.

BAHÇE, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

İster mutfak pencerenizin önündeki küçük saksıda olsun isterse evinizin etrafındaki büyük alan olsun bahçeler her türden ve şekilden taş için en uygun yerlerdir. Tercihen güney yönünde inşa edeceğiniz bir çeşme ya da havuz ile bahçenizdeki chi enerjisine akmak için kanallar yaratın. Etrafına tercihen cilalı mika gibi ışıkta parıldayan büyük taşlar yerleştirin.

Chi’nin bütün evinizin etrafını sarmalaması için çalılık ve taşları patikaların kenarlarına yerleştirin, köşeleri yumuşatın daha da iyisi ağaçların dallarına kristal salkımları asın. Bahçede yumuşak bir ezgi oluşturmak için dallara bambu kamışından rüzgarlıklar da asabilirsiniz.

KURU GÖRÜNÜMLÜ BAHÇELER, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Japonya ve çinde genellikle zen bahçeleri olarak adlandırılan bu bahçelerde hiç bitki bulunmaz, sadece taşlar vardır. Bu bahçelerin en basit halinde büyük taşlar ve patikalara döşenmiş çakıllar vardır.

“peyzaj” kelimesinin çince karşılığı “dağ suyu”dur. Patikaya döşenen taşlar her şekil ve boyutta olabilir; düz dikdörtgenler oldukça iyidir. Amaç meditasyon için huzurlu bir ortam oluşturmaktır.

Yin ve yang arasında uyumu yakalamak için taşlar önemlidir. yumuşak, yuvarlak veya koyu renkli parçalar sert, köşeli, açık renkli taşlarla dengelenmelidir. Fakat unutmayın ki geleneksel olarak bahçeye çift sayılı taş yerleştirmek için çok cesur olunmalı çünkü bu kötü şans getirir.

Bahçeye taşları yerleştirirken taş sayısını, özelliklerini ve bahçedeki en uygun yerleşimlerini bulmak herkesin ilgilenebileceği bir uzmanlık alanıdır. Kendinize bir model oluşturmak için zaman verin; etrafta dolaşın, her yönden inceleyin ve gölgenin günün –ve yılın- değişik zamanlarında bahçedeki taşların farklı yerleşimiyle nasıl yer değiştirdiğine dikkat edin.

TOPRAKLAMA TAŞI, Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak

Topraklama taşları, ayaklarınızın altındaki toprağın derinlikleriyle bağ kurmanızı sağlar. Parıldayan bir baston gibi sizin düşüncelerinizi kadim dünyaya bağlar ve stresli hayat tarzından kaynaklanan ve sizi saran çelişen enerjileri temizler.

Bu taş etrafınızdaki tabiat ile temizlenme, dengelenme ve şifalanma için en güçlü taştır. Bu taşın büyük olması gerekmez ancak huzur dalgaları yayacağı uygun bir yere yerleştirilmesi gerekir. Toprakla direk bağlantıda yerleştirilmeli ve bahçenizdeki taşlarla aynı cins olmalıdır.

OFİS

Zamanınızıın büyük bir çoğu çalışarak geçtiği için çalıştığınız ortamın göze hoş görünmesi ve zihinsel rahatlığı sağlaması çok önemlidir. eğer evden çalışıyorsanız evin bir bölümünü iş için ayırmalısınız. Nerede çalışırsanız çalışın verimi arttırmak için eşyalarınızı düzenlemenizin belli başlı feng shui ilkeleri vardır.

masaysa da, tablaysa da, dikiş makinesiyse de çalıştığınız yer gücünü doğan güneşten alan chiden faydalanabilmek için doğuya bakmalıdır. Eğer mümkünse arkanızı duvara, yüksek bir kitaplığa ya da odanın geri kalanından sizi ayıran yüksek bir ayraça verin. Evinizin kapısına yerleştireceğiniz sentinelsler gibi iş yaptığınız alanda “resmi” eşikler yerleştirin. Eğer içerde çalışıyorsanız bir bitki, sehpa veya içi kristallerle dolu küçük bir raflı dolap işinizi görecektir.

Özellikle gün boyunca bilgisayar karşısında çalışıyorsanız değişik taşları elinizin altında bulundurun. Zıt renk, yapı ve şekillerdeki taşları tercih edin, mesela kaya kristalinden bir çubuk, büyük, yumuşak bir carnelian veya bir parça cilalı labradorite oldukça işe yararlar.

Zihninize, elinize ve parmaklarınıza biraz mola vermek için saat başı birkaç dakika taşlarınızı elinize alın ve özellikle spectrolite, opal ve aytaşı, kaya kristali gibi taşlardaki ışık oyunlarını, gökkuşaklarını  seyredin.

Kristalleri Feng Shui ile Kullanmak