Ana sayfa » Yılmaz Güney Fatma Girik Acı filmi
Klasik Türk Filmi

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı filmi

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı
Yılmaz Güney Fatma Girik Acı - 100 klasik Türk filmi

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı – 100 klasik Türk filmi

Oyuncular: Yılmaz Güney, Fatma Girik, Hayati Hamzaoğlu, Mehmet Büyükgüngör, Oktay Yavuz.

İtalyan “spagetti western“lerinin özelliklerini taşıyan kan davası karşıtı bir deneme. Filmin ana teması pişmanlık üzerine kurulmuş. Güneyin hem yönetmenliğini ya­pıp hem de başrolünü oynadığı film, Fatma Girik ingazino çalışmalan nedeniyle hızlı bir çalışma temposu içinde 14 günde çekildi. 15 yıllık mahpusluk yaşamından sonra, yıllar önce öldürdüğü adamın ailesine gidip bağışlanmasını iste­yen, düşman kapısında it olmaya bile razı olan Çiçek Ali ro­lüyle ilginç bir tipleme çizer Güney. Filmin son sah­neleri son derece hareketli ve başarılı.

Dağlarda silahıyla atış talimleri yaptığı sahnelerde Güney, giydiği beyaz giysileriyle samuraylara gönderme yapar. Düşmanları tarafından göz­leri kör edilen Çiçek Ali’ye Zelha rolündeki Fatma Girik yar­dımcı olur. Ağaç dallanna, kayalara ve gerdiği iplere çanlan bir bir dizer ve Güney çan seslerini duyduğu yöne doğru ateş eder.

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı
Acı – 100 klasik Türk filmi

Önce “Çan” adıyla yazılıp sonra da “Acı” olarak değişti­rilen film, 3. Adana Şenliği’nde (1971) “ikinci” oldu ve Metin Bükey’le (müzik) Fatma Girik (oyuncu) ödül aldılar (1971).

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı izleyin

Yılmaz Güney, Fatma Girik Acı – 100 klasik Türk filmi

Yılmaz Güney Fatma Girik Acı filmi

Yorum ekle

yazmak için tıklayın